Bransoletka to modny dodatek i ozdoba lubiana zwłaszcza przez kobiety. Element ten nosi się od wieków i w rzeczywistości ma on głębokie znaczenie symboliczne. Najstarsze znane bransoletki pochodzą z Egiptu, a ich historia sięga nawet 3000 lat przed naszą erą. Współczesne bransoletki można nosić zarówno na nadgarstkach, jak i wokół kostki. Jest to świetny sposób na wyrażenie siebie lub obdarowanie bliskiej osoby. Poniżej wskazujemy jak odbierane są bransoletki w różnych kulturach.
Historia bransoletek
Dla wielu niewtajemniczonych osób, bransoletki są po prostu modnym trendem, jednak w rzeczywistości ich historia jest znacznie głębsza. Już starożytne cywilizacje, takie jak Egipcjanie czy Rzymianie, wykorzystywały amulety, różnego rodzaju kamienie i zawieszki, aby przyciągać pożądane dobrodziejstwa, takie jak:
- powodzenie finansowe,
- ochronę,
- miłość,
- szczęście rodzinne.
W średniowieczu bransoletki noszono noszono często jako symbole religijne lub symbole przynależności do danego stanu. W epoce nowożytnej stały się one bardziej rozpowszechnione oraz zdecydowanie o wiele bardziej różnorodne, dzięki czemu każdy mógł wybrać idealną biżuterię na swój nadgarstek.
Co symbolizują bransoletki w różnych zakątkach świata?
Bransoletki mają dość duże kulturowe znaczenie, w różnych miejscach na świecie. W wielu kulturach bransoletki uważano za talizmany, które miały przynosić szczęście i chronić przed wszelkim złem. Przykładowo w Chinach, bransoletki z jadeitu uważano za symbol szczęścia. W Indiach, biżuteria na rękę z rudrakszy, uważano za tę, która niesie moc ochronną, a wręcz świętą.
Nie bez znaczenia są także zawieszki, które stanowią dodatkową ozdobę bransoletki. W Azji można spotkać się z zawieszkami w kształcie słonia, co symbolizuję siłę i mądrość. W skandynawskich kulturach popularne jest drzewo życia, które wskazuje na zjednoczenie.
Bransoletki z zawieszkami, czy bez nich, to bardzo wartościowe przedmioty, które kryją w sobie ogrom znaczeń i emocji. Bardzo popularne są również bransoletki z naturalnymi kamieniami, gdzie każdy kamień jest przypisany do innego znaku zodiaku oraz ma różne znaczenie.
Sprawdź: Jaki kamień jest przypisany do daty urodzenia i znaku zodiaku?
Symbolika bransoletek w zależności od ich rodzaju
Jednym z najpopularniejszych rodzajów bransoletek, pozostają wciąż bransoletki z koralikami. Kuleczki mogą przyjmować różne formy - być bardzo drobne lub większe, wykonane z różnych materiałów, zarówno naturalnych jak i sztucznych oraz w różnych kolorach. Przykładowo bransoletka z koralików z różowego kwarcu, może symbolizować miłość i silne więzi przyjacielskie. Ta z turkusów z kolei ochronę i szczęście.
Na współczesnym rynku biżuteryjnym, możemy dość często spotkać się z bransoletkami wykonanymi ze skóry lub z cienkich skórzanych pasków. Występują one w modzie zarówno damskiej, jak i co ciekawe w męskiej. Bransoletka z plecioną skórą może symbolizować siłę i wytrzymałość, ale także nierozerwalną więź z kimś bliskim.
Nie sposób nie wspomnieć o klasycznych bransoletkach wykonanych z różnych metali - złota, srebra, czy miedzi. Każda z nich ma inne znaczenie. Ta z miedzi oddaje symbolikę w postaci ochrony przed chorobami. Srebrna symbolizuje czystość, spokój i harmonię. Złota z kolei dobrobyt.
Wśród prostych bransoletek, wybieranych zwłaszcza przez młode osoby, ważne miejsce zajmują bransoletki na sznurku. Są one dość uniwersalne, gdyż możemy umieścić na nich dowolne zawieszki lub koraliki. Jest to dobry sposób na to, aby stworzyć własną kompozycję, składającą się z wielu talizmanów, które łączą w sobie szczególnie ważne dla nas symboliki.
Bransoletki to nie tylko estetyczne ozdoby uzupełniające ubiór, ale także potężne narzędzia, które mogą pomóc nam w wyrażaniu naszych uczuć, przekonań i wyznawanych wartości. Symbolika bransoletek jest oczywiście ważna, ale jest to także dobry sposób na oddanie naszych uczuć wobec innej osoby. Często wybiera się je w formie prezentu, na przykład jako bransoletki przyjaźni.